15th South Zone Taekwondo (ITF) championship winners

 

15th South zone Taekwondo championship was held in Ramachandrapuram (East Godavari district, Andhra Pradesh) from September 28-30, 2012. Chintha Subbarao trust sponsored the event which was organised by East Godavari Taekwondo association (ITF) under the leadership of TAI-ITF President Master B.V. Ramanaiah. Taekwondo students and coaches from Andhra Pradesh, Tamil Nadu, Karnataka and Maharashtra participated in this 3-day event.

 

Taekwondo sparring photos

 

Taekwondo competitions were held in Sparring and Tuls according to gender, age and weight.

 

Men group sparring – colour belts:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

     
 Tamil Nadu  Andhra Pradesh  Andhra Pradesh
     
 Team:  Team:  Team:
     
 M. Muralidharan  S.K. Areef  P. Satya Prasad
 K. Manivannan  G. Bhanuchandar  N.V. Naidu
 S. Rajasekharan  P. Jai Kumar  B. Satya Swaroop
 A. Anand  S.K. Waheed  D.V.V. Charyulu
 P. Murthy  P. Nagaraju  K. Kiran Kumar
 k. Kumaresan  S.K. Vaseem Akram  G. Dheerendra Satya Lakshman

 

Girls team sparring – colour belts:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

     
 Tamil Nadu team:  Karnataka team: -
     
 G. Kokila  E. Shruthi -
 P. Rubitha Devi  M. Namitha  
 E. Agalya  B. Varsha  
 V.K. Ari Varasi  L. Nikhitha  
 S. Siva Dharshini  B. Bharathi  
 E. Hemavathi  N. Tulsi  
     

 

 

Men group Tuls – colour belts:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

Karnataka Tamil Nadu Maharashtra team:
     Kavish Agarwal, Pratik Yedwar
Team: Team:  Akshay Shayre, Kartik Dhengekar
     Aravind Mohanani
 M. Manohar  V. Bharath  
 N. Kushal Kumar  S. Viswaragul  Andhra Pradesh team:
 R. Laxman  R. Sakthivel  
 M. Praveen kumar  M. Muralidharan  Neeraj, Vishal, S. Rambabu
 P. Ramanjinappa  S.P Ravi Bharathi  Pramod & T. Abhilash

 

Women group Tuls – colour belts:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

     
Tamil Nadu team: Karnataka team: -
     
 V.K. Arivarasi  Sruthi -
 S. Sivadharshini  Namitha  
 P. Rubitha Devi  Nikhitha  
 G. Kokila  Varsha  
 E. Agalya  Bharathi  
     
     

 

 

Winners in sparring across diffierent categories:

 

South zone Taekwondo championship (ITF) champions

 

Men’s Black Belt (above 18 years) below 54 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 B. Aditya (Kar)  S.K. Karimulla (AP)  -

 

 

Men’s Black Belt (above 18 years) 54-63 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 A. Ajay (Andhra Pradesh)  K. Uma Maheswara Rao (AP)  K. Sivarama Prasad (AP)
 K. Chenchu Naidu (AP)

 

 

Men’s Black Belt (above 18 years) 63-71 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 R. Umasankar (AP)  R. Venkatesan (TN)  -

 

 

Men’s Black Belt (above 18 years) 71-80 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 T. Maheswar Reddy (AP)  G. Subrahmanyam (AP)  -

 

 

Men’s Black Belt (above 18 years) 80 kg and above:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 T.S.R.S.V. Ravikrishna (AP)  CH. Harivivek Lakshmi (A)  -
 Narayana (AP)  -

 

 

Men’s Black Belt (below 18 years) below 52 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 G. Manikanta (AP)  Sri Sai Venkateswara (AP)  -

 

 

Men’s Black Belt (below 18 years) 52-58 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 P. Manikanta Ramareddy  Y. Sai Kalyan (AP)  -

 

 

Boys individual Tuls:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

     
 N. Kushal Kumar (Karnataka)  Ramanjinappa (Karnataka)  M. Muralidharan (Tamil Nadu)
     R. Laxman (Karnataka)

 

 

Girls individual Tuls:

 

Taekwondo tuls champions

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

     
 V.K. Arivarasi (Tamil Nadu)  M. Namitha (Karnataka)  G. Kokila (Tamil Nadu)
     E. Agalya (Tamil Nadu)

 

 

Women Black Belt (Tuls) individual:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 S. Deepika (Tamil Nadu)  K. Alekhya (AP)  Aishwarya (Karnataka)
     Arpitha (Karnataka)

 

 

Women’s Black Belt (above 18 years) 64-70 kg:

 

ITF Taekwondo sparring champions in women category

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 S. Arpitha (Karnataka)  B.A. Aishwarya (Kar)  -

 

 

Women’s Black Belt (above 18 years) 54-60 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 K. Alekhya (AP)  -  -

 

 

Women’s Black Belt below 42 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 S. Deepika (Tamil Nadu)  -  -

 

 

Winners in Sparring Black Belt:

 

Taekwondo sparring pictures

 

Men (above 18 years) below 54 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 S.K. Waheed (AP)  G. Bhanu Chandar  G. Mahidhar (AP)
 S.K. Raheem (AP)

 

 

Men (above 18 years) 54-63 kg – Division A:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 S.K. Vaseem Akram (AP)  S. Vel Murugan (TN)  D. Jaya Kumar (AP)
 P. Satya Prasad (AP)

 

 

Men (above 18 years) 54-63 kg – Division B:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 M. Manohar (Karnataka)  A. Pramod Kumar (AP)  S.K. Gouse Bhasha (AP)
 U. Arun Kumar (TN)

 

 

Men (above 18 years) 63-71 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 Md. Sameer (AP)  K. Manivannan (TN)  D. Satya Vardhan (AP)
 A. Anand (TN)

 

 

Men (above 18 years) 71-80 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 Laxman (Karnataka)  D.V.B. Charyulu (AP)  B. Venkateswara Reddy (AP)
 S. Rajasekharan (TN)

 

 

Men (above 18 years) above 80 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 T.S.V. Durgarjun (AP)  B. Satya Swaroop (AP)  Y. Krishna Chaitanya (AP)
 K. Madhu Sudhan (AP)

South zone Taekwondo (ITF) champions

 

Boys (13-18 years) below 52 kg – Division A:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 K. Siva Teja (AP)  R. Methavan (TN)  Ramanjinappa (KAR)
 Kartik Dhengekar (MAH)

 

 

Boys (13-18 years) below 52 kg – Division B:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 S. Manikandan (TN)  D.G. Mahit (KAR)  S.K. Alla Baksh (AP)
 P. Vamsikrishna (AP)

 

 

Boys (13-18 years) below 52 kg – Division C:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 G. Venkatakrishna Kumar  Aravind Mohnani (MAH)  Lakshmi Narayanan (KAR)
 S. Gowtham (TN)

 

 

Boys (13-18 years) below 52 kg – Division D:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 N. Kushal Kumar (KAR)  M. Surendran (TN)  K. Ratna Sudheer (AP)
 Pratik Yedwar (MAH)

 

 

Boys (13-18 years) 52-58 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 S.K. Arif (AP)  R. Ranjith Kumar (TN)  S.D.V. Ashok (AP)
 M. Muralidharan (TN)

 

 

Boys (13-18 years) 58-64 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 K. Kumaresan (TN)  N. Manikanta Reddy (AP)  T. Madhan Raj (TN)
 Omprakash Gosomi (MAH)

 

 

Women (above 18 years) below 52 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 Varsha Jambik (MAH)  Nunna Mounika (AP)  G. Kokila (TN)

 

 

South zone championship - winners in girls category:

 

ITF Taekwondo champions in girls category

 

Girls (13-18 years) below 42 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 Nunna Rajeswari (AP)  Bharti Amte (MAH)  -

 

 

Girls (13-18 years) 42-48 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 E. Agalya (TN)  Kranthi (AP)  -

 

 

Girls (13-18 years) 54-60 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 Nikitha Dhongle (MAH)  S. Sarita (TN)  K. Geetha Surekha (AP)

 

 

Girls (below 13 years) below 22 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 A. Arul Jyothy (TN)  K. Shanmukha Priya (AP)  -

 

 

Girls (below 13 years) 22-28 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 M. Subhashini (Tamil Nadu)  N. Tulasi (Karnataka)  -

 

 

Girls (below 13 years) 28-34 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 P. Rubitha Devi (TN)  V.K. Arivarasi (TN)  K. Bhargavi (AP)
 M. Divya Sri (AP)

 

 

Girls (below 13 years) 34-40 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 S. Sivadarshini (TN)  E. Shruthi (Karnataka)  -

 

 

Girls (below 13 years) above 40 kg:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 M. Namitha (Karnataka)  S.J. Archana Bharathi (TN)  P. Susmitha (AP)
 E. Hemavathi (TN)

 

 

 

South zone champions: winners in boys category:

 

15th south zone Taekwondo boys category winners

 

Boys (below 13 years) below 24 kg – Division A:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 K.V.Y. Yeswanth (AP)  Mayank Yadav (AP)  K.V.N. Sai Ram (AP)

 

 

Boys (below 13 years) below 24 kg – Division B:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 V. Gokul (TN)  M. Gokul (TN)  N. Naveen (AP)
 S.K. Shafihaji (AP)

 

 

Boys (below 13 years) below 24 kg – Division C:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 J. Nanda Kumar (TN)  Lakhan Dhangekas (MAH)  P. Abhinav Reddy (AP)
 Abhishek Tiwary (MAH)

 

 

Boys (below 13 years) 24-30 kg – Division A:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 G. Cibi (TN)  V.M.M. Krishna (AP)  R. Surya Prakash (AP)
 T. Dasarath Ram (AP)

 

South zone taekwondo champions in boys category

 

Boys (below 13 years) 24-30 kg – Division B:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 Kavish Pramod Agarwal (MAH)  L. Madhusudhan Rao (AP)  S. Lingaraj (Karnataka)
 G. Naga Sai Ramkumar (AP)

 

 

Boys (below 13 years) 24-30 kg – Division C:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 A. Amarnath (TN)  R. Dass Prasanna (TN)  Anosh Jadhav (Mah)
 A. Satya Gnanaoli (TN)

 

 

Boys (below 13 years) 24-30 kg – Division D:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 V. Bharath (TN)  G. Rama chandran (TN)  P. Harish (AP)
 G. Manikanta Srinivas (AP)

 

 

Boys (below 13 years) 30-36 kg – Division A:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 L.A. Surendran (TN)  V. Mohan Kumar (TN)  Ch. Naveen Kumar Chowdary (AP)
 U.V.V. Sai Satyanarayana Naidu (AP)

 

 

Boys (below 13 years) 30-36 kg – Division B:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 V.V.B. Raghuram (AP)  K. Harinath Reddy (AP)  S.P. Ravi Bharathi (TN)
 S. Devi Chand (AP)

 

 

Boys (below 13 years) 30-36 kg – Division C:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 P. Ravi Durga Kumar (AP)  Y.N. Gangadhara Gowda (KAR)  Satti Veerabhadra Reddy (AP)
 K. Mahiteja (AP)

 

 

Boys (below 13 years) 30-36 kg – Division D:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 S. Rajenthiran (TN)  Md. Ahmed Mohiddin (AP)  V. Kannan (TN)
 M. Iniyavan (TN)

 

 

Boys (below 13 years) 36-42 kg – Division A:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 P. Vishal (AP)  K. Deepak (Karnataka)  M. Pavan Kumar (KAR)
 V. Manindra (AP)

 

 

Boys (below 13 years) 36-42 kg – Division B:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 R. Lakshman (KAR)  S. Rambabu (AP)  P. Nehru (AP)
 S. Vishna Ragul (TN)

 

 

Boys (below 13 years) above 42 kg – Division A:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 S. Satish Kumar (AP)  J.P. Praveen Raj (TN)  O. Abhinav Srinivas (AP)
 S.K. Srichandra (AP)

 

 

Boys (below 13 years) above 42 kg – Division B:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 N. Mohammad Rizwan (TN)  R. Surya Kumar (TN)  H. Vijaya Sarathi (TN)
 S. Srinivasan (TN)

 

 

Boys (below 13 years) above 42 kg – Division C:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 J. Gunasekharan (TN)  M. Vishnu Sai (AP)  K. Ajay Kumar (AP)
 P. Pruthviraj (Karnataka)

 

 

Boys (below 13 years) above 42 kg – Division D:

 

Gold medal

Silver medal

Bronze

 B. Imran Basha (TN)  S. Madhan (TN)  Praveen Kumar (KAR)
 P.V. Sai Kumar (AP)

 

Click here to know about previous ITF Taekwondo champions.

 

Speak Your Mind

*